yenidoğu okulları> eğitim> eğitim felsefesi> üniversite hazırlık çalışmalarımız

ÜNİVERSİTE HAZIRLIK ÇALIŞMALARIMIZ

İYİ BİR ÜNİVERSİTENİN YOLU, İYİ BİR LİSE EĞİTİMİNDEN GEÇER

Yenidoğu Okulları'nda, derslerin işlenişi ve kazanım temelli uygulamalar; MEB sınav sistemine uygun şekilde, “mantık, muhakeme, analiz, sentez, yorumlama” becerisini geliştirmeye yönelik olarak kurgulanır ve uygulanır. Üniversiteye girişin anahtarı, nitelikli bir lise eğitiminden geçmektedir. Yenidoğu Okullarında öğrencimiz almış olduğu eğitim ile; ders konularını öğrenirken aynı zamanda hazırlanan içerikler ile sınav mantığını kavramakta ve sınava hazır şekilde yetişmektedir.

Ayrıca öğrencilerimizin kazanımlarını desteklemek üzere; ilave çalışmalar planlanmakta ve uygulanmaktadır.  Sınav hazırlık grupları ile Ağustos ayı içinde Türkçe ve Matematik dersleri ağırlıklı olmak üzere başlayan çalışmalar; okulların açılması ile birlikte hafta içi 2 gün ve hafta sonu Cumartesi günleri şeklinde düzenli devam etmektedir. 12.sınıf öğrencilerimizin çalışmaları deneme sınavı ve test uygulamaları ile 6 gün şeklinde uygulanır. Hiçbir zafere çiçekli yollardan gidilmeyeceğinin bilinci ile hareket eden okulumuz, yarıyıl dönemi ve yaz dönemi kamp programları, yoğunlaştırılmış kamp haftaları ile de öğrencilerimize yeni fırsatlar sunmakta ve onları desteklemektedir.

TYT (Temel Yeterlilik Testi) çalışmaları ile başlayan uygulamalarımız AYT (Alan Yeterlilik Testi) çalışmaları ile yıl içinde düzenli şekilde devam eder. PDR (Psikolojik Danışman ve Rehberlik) servisimiz tarafından; sınava hazırlanan öğrencilerimize ve onları destekleyen ailelerine yönelik olarak, motive edici, yönlendirici, destekleyici çalışmalar bire bir şekilde takip edilmektedir. BİÇAP (Bireysel Çalışma Programı) takibi ile soru çözümleri, çalışma düzenleri, başarı analizleri devamlı takip edilmekte ve öğrencimizin sınava hazır bulunuşluk seviyesinin en üst düzeyde olması hedeflenmektedir.

Sınav bir hayat değildir ancak hayatta belirli sınavlar vardır. Sınav başarısının hayat başarısı anlamına gelmediği de unutulmamalıdır. Hayatta başarının anahtarı; planlı, düzenli çalışmaktan geçer. Zamanı israf etmeden, amaçlı – planlı şekilde, neyi niçin yaptığımızın bilinci ile bir çalışma düzeni oluşturabilirsek başarı kaçınılmazdır. Ülkemizin geleceği, yarınımızın umudu olan tüm gençlerimize hayatında başarılar dileriz.