yenidoğu okulları> eğitim> öğrencimize mektup

ÖĞRENCİMİZE MEKTUP

Sevgili Öğrencimiz,

Sana “öğrencimiz” diye sesleniyoruz, çünkü Yenidoğu Okulları eğitim hayatında seninle yeni bir sayfa açacak.

Hatırlarsın. Daha dün bebektin. (Aslında... "pek de hatırlamazsın" mı deseydik?) Ne olduğunu bilmediğin bir dünyaya açmıştın gözlerini. Sonra öğrendin ki bu dünya bir an bile yerinde durmuyor, değişiyor sürekli. Adına "ay, hafta, gün, saat..." denen dilimler birbirini takip ediyor ve biz kimisi acı kimisi tatlı, nice deneyimler, hatıralar biriktiriyoruz hafızamızın gizli koridorlarında: Yaşıyoruz yani.

Bir de en çok, hayaller kuruyoruz, uğruna gece gündüz çabaladığımız. Hayallerimizin açtığı yolda ilerlerken, zamanın nasıl geçtiğini anlamıyoruz bile. Ama yıllar geçtikçe, yani biraz daha olgunlaştıkça, derinden bir şeyler hissetmeye başlıyoruz: bir şeylerin eksikliğini, bir şeylerin iyi gitmediğini, aslında dünyanın biz çocukken göründüğünden çok daha karmaşık olduğunu mesela... Veya mesela, belirsizliklerle dolu bir geleceğin bizi beklediğini... En çok da herhalde, inandığımız gibi yaşamanın ne denli ciddi bir iş olduğunu...

İşte o zaman anlıyorsun ki, aslında bütün bir eğitim sürecin, meğer seni bu duruma hazırlamak için varmış. Bunun için dirsek çürütmüşsün onca yıl. Büyüklerin dediği gibi, ağaç yaşken eğildiği için, herkes senin üzerine titrermiş, öncelikle seni düşünürmüş meğer. "Elde sen, dilde sen, gönülde sen, başta sen" olması, hep bundanmış.

Anlıyorsun ki her şey senin geleceğin içinmiş ve "sen" demek "gelecek" demekmiş. Ailen, akrabaların, öğretmenlerin, hatta bütün ülkenin gözü üzerindeymiş. Tüm o eğitim politikaları, planlar, programlar, yollar - yordamlar, yöntemler - teknikler hep senin içinmiş.

Yine o zaman anlıyorsun ki, söze dökülmemiş, yazıya aktarılmamış olsa bile, ailenin senin eğitiminle ilgili beklentileri, hayallerinde bir çırpıda listeledikleri maddeler çok ama çok önemliymiş. Sahi nedir o maddeler, hiç düşündün mü? Şunlar olabilir mi, ne dersin:

"Çocuğumun, manevi açıdan gelişip zenginleşeceği bir okul iklimine ihtiyacı var." demezler mi en çok? Yahut:

"Çocuğumun, onu iyi insan olma idealine taşıyacak iyi bir ahlaki eğitime,

"Çocuğumun, bireysel farklılıkları gözeten pedagojik bir yaklaşıma,

"Çocuğumun, kendisine ve topluma katkı sağlamasını mümkün kılacak bir akademik eğitime ve bu eğitimde gereken yetkinlik ve üretkenliğe ulaşmaya ihtiyacı var." diye hemen art arda sıralarlar mesela.

Ama tüm bunların özeti aslında şu değil midir:

Çocuğumun yeni bir geleceğe, iyi bir geleceğe ihtiyacı var.

E haksız da sayılmazlar hani. Çünkü sen onların gözbebeğisin. Biriciğisin sen ailenin.

Sevgili Öğrencimiz,

Sen bizim de gözbebeğimizsin. Ailen senin için ne istiyorsa biz de en az onlar kadar istiyoruz bunları. Bunun için çıktık bu yeni yola.

Bil ki, böyle bir çağda, bu ülkede ve bu dünyada ihtiyaç duyacağın şeylerin farkındayız. Seni, layık olduğun ve sana layık olacak bir geleceğe hazırlamayı boynumuza borç biliyoruz. Seni merkeze koyarak zayıflatacak değil, tersine odağa koyarak güçlendirecek bir eğitim düşledik ve kurguladık. Çünkü biliyoruz ki yolun uzun, yükün ağır. Yolunu kısaltmayı değil, yolculuğunu nitelikli hale getirmeyi hedefliyoruz. Yükünü hafifletmek değil belki, ama onu nasıl daha rahat taşıyabileceğini göstermek asıl derdimiz…

Biz buradayız... Seni de bekliyoruz…