yenidoğu okulları> eğitim> eğitim felsefesi> liselere giriş sınavı (lgs) çalışmalarımız

LİSELERE GİRİŞ SINAVI (LGS) ÇALIŞMALARIMIZ

Öğrencilerimizin lisede başarılı olabilmesi; ilkokuldan başlayıp, ortaokul ile devam eden süreçte almış oldukları temel eğitimlerin gücü ile doğru orantılıdır. Yenidoğu Okullarında gerçekleştirilen eğitim uygulamaları; temel prensip olarak öğrencilerimizi hayatta başarılı kılmayı amaçlamaktadır. Ortaokul 5. Sınıfında “yoğunlaştırılmış İngilizce programı” ile başlayan ve 6 ve 7. sınıfta devam eden kur sistemi çalışmaları, temel derslere yönelik olarak düzenli devam eden çalışmalar, mantık muhakeme yorum gücünü geliştirici okuma çalışmaları, kütüphane etkinlikleri şeklinde çalışmalar düzenli devam etmektedir.

8.sınıfa geçen öğrencilerimiz; almış oldukları eğitim düzeyi ile sınav mantığını kavramış, yıl içerisinde düzenli yapılan ölçme değerlendirme çalışmaları ile belirli kazanımları elde etmiş öğrenci durumundadır. Öğrencilerimizin kazanımlarını güçlü kılmak ve sınava en iyi şekilde hazır olmalarını sağlamak amacıyla; Eylül ayında, eğitim-öğretim yılı başlamadan önce “Kamp Programı” ile başlayan LGS hazırlık sürecimiz, yıl içerisinde de düzenli devam eder. Sınavda öğrencilerimizin karşısına çıkacak olan Türkçe, Matematik, Fen Bilimleri, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi, İngilizce, T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük dersleri kapsamındaki çalışmalar, okul saatlerinin dışında da hafta içi 2 gün, hafta sonu Cumartesi, yaz ve yarıyıl dönemi kamp programları, sınav öncesinde yoğunlaştırılmış kamp programları ile sürdürülür.

Derslerde ve etütlerde MEB kazanımlarına, yenilenen LGS müfredatına uygun olarak hazırlanan akıllı tahta sunumları; alanında uzman öğretmenlerce konu anlatımları ve sürekli soru çözümleri, test uygulamaları ile desteklenir. Bu çalışmalarda LGS‘de karşılaşılacak konu ve kazanımlar daha önceki sınavlarda çıkmış soruların çözümleriyle zenginleştirilir.

Okulun açıldığı süreçten itibaren ayda iki kez, nisan ayı sonrasında ise haftada bir kez düzenli uygulanan deneme sınavlarına ilaveten;  her cuma uygulanan Konu Tarama Testleri(KTT) ile öğrencilerin haftalık kazanımları sürekli değerlendirilir. Rehber öğretmen ve sınıf danışman öğretmenleri tarafından planlanan QR kodlu BİÇAP (Bireysel Çalışma Planı) sistemi ile öğrencilere, deneme analizlerine göre “bireysel ve grup çalışmaları” düzenlenir, ek çalışmalar yapılır.

 Sınav süreçlerinin öğrencilerimizde kaygılar oluşturmaması, öğrencilerimizin psikolojik anlamda rahat olmaları, motivasyonların yüksek olması hususunda; PDR (Psikolojik Danışma ve Rehberlik) servisimiz tarafından düzenli çalışma ve takipler yapılmakta, destekleyici faaliyetler düzenlenir.  “Sınav Sürecini Yönetme ve Motivasyon Seminerleri” ile öğrencilere, verimli ders çalışma yöntemleri, test çözme teknikleri, sınav öncesi yapılacak hazırlıklar ve sınav sırasında dikkat edilmesi gerekenler hakkında paylaşım ve gerekli yönlendirmeler yapılır.

Hiçbir sınav çocuğumuzdan daha kıymetli değildir. Bu çerçevede; velilerimize yönelik olarak seminerler düzenlenmekte, sınav süreci yaşayan öğrencilerimizin sağlıklı gelişimleri adına yönlendirici “veli atölyesi” çalışmaları gerçekleştirilmektedir.  Mutlu, güzel günler adına tüm çocuklarımıza başarılar dileriz.