yenidoğu okulları> eğitim> eğitsel faaliyetler> benimle oynar mısın? 0-3 yaş

Benimle Oynar Mısın? 0-3 Yaş

Çocuklarımızın sosyal, duygusal ve bilişsel becerilerini geliştiren, annelere farkındalık kazandıran, doğum sonrası süreçlerine destek olan ve Anne – Çocuk bağını güçlendiren 2018/2019 öğretim yılı, “Benimle Oynar mısın?” Oyun Grubu oturumları Kasım ayında başlıyor.

“Benimle Oynar mısın?” Oyun Grubunun Özelliği

Yenidoğu Okullarının sunduğu Oyun Grubunun en önemli özelliği; 0-3 yaş çocukların anneleriyle bir arada olmanın verdiği güven ile sosyalleşme, yeni deneyimler edinme ve öğrenme fırsatı bulmalarının yanı sıra annelerin de çocuklarının gelişim süreçleri ile ilgili bilgilenmeleridir.

Oyun Grubunda Amacımız

Her yıl yapılan “en iyi buğday” yarışmasını yine aynı çiftçi kazanmıştı. Çiftçiye bu işin sırrı sorulduğunda:

     “Benim sırrım, kendi buğday tohumlarımı komşularımla paylaşmamda yatıyor” cevabını verdi.

     Dinleyenler, şaşırıp tekrar sordular: “Elinizdeki kaliteli tohumları rakiplerinizle mi paylaşıyorsunuz? Nasıl olur?”

     Çiftçi, gayet rahat ve kendinden emin bir şekilde, “Neden olmasın? Ama şaşırıyorsunuz, çünkü gözden kaçırdığınız çok önemli bir şey var: Rüzgâr olgunlaşmakta olan buğdaydan poleni alır ve tarladan tarlaya taşır. Bu nedenle, komşularımın zayıf buğday yetiştirmesi demek, benim ürünümün kalitesinin de düşmesi demektir. Eğer en iyi buğdayı yetiştirmek istiyorsam, komşularımın da olabildiğince iyi buğdaylar yetiştirmesine yardımcı olmam gerekmez mi sizce de?” dedi.

Yenidoğu Eğitim Kurumları olarak, sadece okulumuzda çocuğu olan annelere değil, gönüllü tüm annelere hizmet sunma amacındayız. Oyun grubu çalışması ile kendi birikim ve tecrübemizi paylaşmayı, böylece çocukların bulunduğu her ortamda pedagojik kaliteyi artırmayı ve korumayı hedefliyoruz.

Oyun Grubu Oturumunun Akışı

Oyun grubu 2018/19 öğretim yılında toplam 16 oturumdan oluşmaktadır. 16 oturumun ilk 8 oturumu 08.11.2018 – 27.12.2018 tarihleri arasında gerçekleşecek, son 8 oturumu ise 07.03.2019 - 25.04.2019 tarihleri arasında gerçekleşecektir.

Her bir oturum haftada bir kez düzenlenir ve 2 saat sürer. Oturumun ilk ve son yarım saatinde, çocuklar anneleri ile birlikte şarkı söyler, etkinlikler yapar. Geri kalan bir saatte ise çocuklar oynarken anneler ile Yenidoğu Okulları Psikolojik Danışma ve Rehberlik Birimi’nin belirlediği konular işlenir.

Konular ve Kazanımları

1) Güçlü Anne Güçlü Çocuk

“Güçlü olmak ne demek? Sorusunun cevabı sadece “Güçlü olan kazanır.”, “Güçlü olanın kasları vardır.” değildir. Güçlü olmak aynı zamanda “Güçlü olan yardımseverdir.”, “Güçlü olan her zaman doğru söyler.” gibi cevapları da içerir. Bu çalışma ile amacımız Annelerin güçlü yanlarını fark etmeleri ve eğitim sürecine dâhil etmeleri.

2) Müzik ve Beyin

Bu oturumda, müziğin beyine etkisi işlenecektir. Anne çocuğuyla keyifli ritim çalışmaları yaparak hayatımızdaki ritmin önemini kavrayacaktır.

3) Tuvalet Eğitimi

Tuvalet Eğitimi hemen hemen her annenin zorlandığı bir süreçtir. Annenin bu konuda hazırlıksız olması bu süreci daha da zorlaştırabilir. Bu zor dönemi kolaylaştırmak adına oluşturduğumuz bu çalışmada, annelerin tuvalet eğitiminde dikkat etmeleri gereken hususları öğrenmeleri amaçlanır.

4) Duyguların Dili

Duyguların da başlı başına bir dili vardır; Anne çocuğunun sevgisini hissediyor mu? Çocuk annesinin sevgisini hissediyor mu? Bu sorulardan oluşan bu oturumda daha fazla sevgi göstermenin ve hissettirmenin yolları işlenecektir.

5) Mindful Anne

Biz yetişkinler çocuklar gibi anı yaşamayı başaramıyoruz. Ya geçmişte yaşıyoruz ya da gelecekte. Bu çalışmayla annelerle birlikte anı yaşamaya odaklanarak şükretmenin tadına varmak amaçlanır.

6) BEN’in Gelişim Alanları

Bir BEN, dünyaya gelmesiyle birlikte birçok evrelerden geçer. Her evrenin kendine has bir zorluğu vardır. Bu çalışmayla annelerin evreleri tanıması ve evrelerin insana getirdiği görevlerle daha bilinçli ilerlemeleri amaçlanır.

7) Anne Baba Tutumları

Ebeveyn tutumları birbirinden çok farklıdır. Ebeveynin bu tutumlar hakkında bilgi sahibi olmaları faydalıdır. Anne Baba tutumların işlendiği bu çalışmada annelerin farklı tutumlar hakkında bilgilendirilirken kendi tutumları hakkında farkındalığın oluşması ve kendi tutumunu kendince değerlendirmeleri hedeflenir.

8) Kendin Ol, Mutlu Ol!

Mutluluk nedir? Bu sorunun cevabı mutluluğu arayan ve bulan bir su aygırı tarafından cevaplanacaktır. Bu oturumda Anneler tiyatro tadında bir gösteri izlerken, kişinin mutlu olmasının yolu kendini tanımaktan geçtiğini öğrenir.

Bütün oturumlarımız uzman pedagog eşliğinde keyifli bir şekilde ilerleyecektir.

Size en yakın kampüsümüzde kayıt için: 444 82 00

BİZE
ULAŞIN