YENİDOĞU OKULLARI > HABERLER-DUYURULAR > TÜBİTAK YARIŞMASINDA FİNALLERDEYİZ

HABERLER - DUYURULAR

TÜBİTAK YARIŞMASINDA FİNALLERDEYİZ

27 Mart 2018

Öğrencimiz; TÜBİTAK’ın Ortaokul öğrencilerine yönelik araştırma projeleri kapsamında düzenlediği “Atasözü ve deyimlerimizi ders dışı etkinliklerle nasıl öğrenebiliriz” konulu projesi ile bölge finalleri sergisinde yerini aldı.

Öğrencimiz soyut olan deyimleri somutlaştırarak ifade etme ve sıkça gördüğümüz nesneler üzerinde paylaşarak zihne yerleşmesini sağlamak amacıyla deyimlerin yer aldığı servis kâğıtları hazırladı. Hazırladığı bu çalışma ile yemekhanede ders dışında atasözlerimizi öğrenme imkânı sundu. TÜBİTAK’ın düzenlediği bölge finalleri sergisinde hazırladığı bu projesini sunan öğrencimiz yoğun ilgiyle karşılaştı.

Türkçe, dile getirilmesi en zor durumları, kavramları canlı imgelerle somutlayarak çok anlamlılığı oluşturan bir dildir. Bu yönüyle Türkçenin söz varlığını yansıtan deyim ve atasözleri anlatıma açıklık kazandıran ve renk katan ögelerdir. Bir dilin söz varlığının önemli bir bölümünü oluşturan deyimler öğrenilmedikçe, dil öğrenimi çabası eksik kalmaktadır.

Milli servetimiz konumunda olan deyim ve atasözlerimizin yok olmaması için mücadele edilmesi, kalıcı olmaları için kullanımlarının sağlanması herkesin milli sorumluluğudur. Projemiz ile bu milli sorumluluk noktasında küçük adımlar atmaya çalışıyoruz.

Okulumuzu temsil eden öğrencimize bölge final yarışmasında başarılar diler, hazırladığı proje için teşekkür ederiz.

BİZE
ULAŞIN