YENİDOĞU OKULLARI > BASINDA BİZ > Students In Istanbul Turn Waste Into Art

HABERLER - DUYURULAR

Students In Istanbul Turn Waste Into Art

06 Şubat 2019

"SANATLA “DÖNÜŞTÜR" projemiz çerçevesinde öğrencilerimizin yaptığı "geridönüşüm mahallesi" ve "atık malzemeden tablolar", bu ay "waste/israf" konusunu ele alan TRT World tarafından örnek bir çalışma olarak haberleştirildi.

Yenidoğu Öğrencilerinden Çevreye Sanatsal Bakış: ''Sanatla Dönüştür'' Projesi

Yenidoğu Okulları’nda öğrenciler atık malzemeleri mahallelere, gemilere, elbiselere, resim tablolarına dönüştürüyor. Yenidoğu Okulları’nda öğrenciler iki aydır sürdürdükleri bir çalışmayla endüstriyel ve günlük atıkları sanat eserlerine dönüştürdü. Amaç, atıkların günümüz insanının hayatını iyileştirmede önemli iletiler taşıyan sanatsal ürünlere dönüştürülmesi, böylelikle atıklara, atık sürecine dahil olmadan önce yeni ve yararlı işlevler kazandırılması. Bu çalışma, aynı zamanda insanın atıkları değerlendirme sürecinde dikkate değer ve yeni bir basamak oluşturmayı hedefliyor.

Günlük atıklardan sanat eserlerine disiplinler arası bir yolculuk

Öğrenciler bu çalışmalarında ambalaj kartonları, süt kutuları, eski oyuncaklar, kâğıt bardak ve tabaklar ile klavye, bilgisayar kartları gibi elektronik cihaz parçalarını, kullanılmış resim malzemeleriyle bir araya getirdi. 500’e yakın karton kutu, yüzlerce parça kullanılmış resim dersi atığı, 2500 parça teknolojik atık ve metrelerce kumaş atığından yararlandılar. Sonuçta, atıklardan oluşan mahalleler, gemiler, elbiseler ve tablolar ortaya çıktı. Fikir, geri dönüşüm derslerinden çıktı. Öğrenciler İngilizce derslerinde işlenecek geri dönüşüm konularıyla görsel sanatlar dersinin yaratıcı çalışmalarını disiplinler arası bir yaklaşımla birleştirilerek bir mahalle oluşturma hedefi belirlediler ve çalışmalar bu şekilde başladı.

Geri dönüşüm mahallesi!

Projenin “Mahallem” başlıklı bölümünde, parkından bahçesine, mağazasından sinemasına hayvanat bahçesinden göletine kadar etrafımızda gördüğümüz ya da görmek istediklerimizden oluşan bir yerleşim mekânı ortaya çıktı. “Mahallem” çalışması daha çok ilkokul ve ortaokul öğrencileriyle kurgulanırken teknolojik atıklardan oluşan sanatsal çalışmalar lise öğrencileriyle oluşturuldu. Ortaokul ve lise öğrencilerinin yaptığı çalışmalarda daha çok sanatsal hedefler ve estetik amaçlar gözetildi. Elektronik atıklar, çocukların en çok ilgisini çeken parçaları oluşturdu. Parçaları söküp çıkarmak, ayrıştırıp yeni bir yapı malzemesi haline getirmek ve onları hayal gücüyle sanatsal bir ürüne dönüştürmek fikri öğrencilerin çok ilgilerini çekti ve eğlenceli bir öğrenme sürecine dönüştü. Çalışma başlıklarından birini de atık malzemelerden kıyafet tasarımları oluşturdu. Özellikle ortaokul kız öğrencilerinin büyük bir keyifle yaptıkları ve teneffüslerde bile gönüllü zaman ayırdıkları bu sanat çalışmalarında ilgi çeken tasarımlar ortaya çıktı.

Atık malzemeyle ünlü tabloların uyarlamasını yaptılar.

Yenidoğu öğrencileri, atık malzemeleri kullanarak ünlü tabloların reprodüksiyonu da gerçekleştirdiler. Bunlardan birisi de Norveçli ressam Edvard Munch’ın düşündürücü “Çığlık” tablosu uyarlamasıydı. Öğrenciler, bu çalışmada günümüz insanının üretip tükettiği nesnelerden kaçıp kurtulma çabasını anlattılar. Böylece, Munch’ın Çığlık tablosunda vurguladığı kişisel yorgunluk ve “fıtratın çığlığı”, öğrencilerin projesinde, “günümüz endüstriyel atık yığınlarının yarattığı kaygı” biçiminde tercüme edilmiş oldu. Elektronik atıklardan oluşan şehir manzarası ise günümüzün akıllı şehirlerinde doğallığın kaybolmasını simgelemekte. Burada kentin silüetinin artık bir elektronik dünya görünümüne dönüşmesi, çiçeğin bile bir atıktan tasarlanması özellikle dikkat çekiyor. Manzaradaki en doğal parça ise ay. Doğal kalmasının nedeni ise “ona ulaşamıyor olmamız” şeklinde yorumlanıyor. Yenidoğu Okulları’nda atık ürünlerden ortaya çıkarılan sanatsal çalışmalar ikinci dönemin ortalarına dek sergilenmeye devam edecek.

Kaynak: trtworld.com/video/social-videos/students-in-istanbul-turn-waste-into-art/5c57ec1bad3b1742b60ca287

Proje hakkında detaylı bilgi: yenidoguokullari.com/icerik-detay/basaksehir-kampusu/cevreye-sanatsal-bakis-sanatla-donustur-projesi/1/1683