YENİDOĞU OKULLARI > HABERLER-DUYURULAR > GELENEKSEL “BENİM MEMLEKETİM” FESTİVALİ

HABERLER - DUYURULAR

GELENEKSEL “BENİM MEMLEKETİM” FESTİVALİ

18 Nisan 2018

Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik hizmetimizin “Barış” ve “Keşif” temaları kapsamında, sahip olduğumuz yöresel ve kültürel değerleri yaşatmak amacıyla düzenlediğimiz “Bir Başkadır Benim Memleketim” festivalinde öğrenci, öğretmen ve velilerimiz bir araya geldi.

Bu yıl ikincisini düzenlediğimiz festivalde 7 bölgemize ait tanıtım standının, okulumuzda eğitim gören yabancı öğrencilerimizin kendi ülkelerini tanıttıkları çadırların ve anaokulu öğrencilerimizin memleket çadırının kurulumlarının tamamlanarak sunum kısmına geçildi. Anaokulundan ortaokula tüm öğrenci, öğretmen ve velilerimiz festival alanında bir araya geldiler. Stantlarda görevli öğrenci ve öğretmenlerimiz ile gönüllü velilerimiz; her biri sanat eseri niteliğindeki yörelere özgü yapılan birbirinden lezzetli yemekleri misafirlere ikram ettiler.  

Yöresel Oyunlar ve Yarışmalar Festivali Renklendirdi

İkramlar devam ederken bir yandan da yöresel kıyafetlerini giyen öğrencilerimiz kendi bölgelerini tanıttılar. Her bölgenin tanıtımının ardından, öğrencilerimizin kendi hazırladıkları türküleri ve şarkıları söyleyerek misafirlere keyifli anlar yaşattılar. Müzik eşliğinde yöresel oyunlarını oynayarak gösteriyi şenlendiren öğrencilerimiz çuval yarışı ile hızlarını, halat çekme ile güçlerini test ettiler. Yumurta taşıma ve bayrak yarışları ile koordineli bir şekilde yarıştılar, en sonunda ip atlama ile coştular. Velilerimiz hem bu güzel anlarının hatıralarda canlı tutmak için fotoğraf çekerken hem de öğrencilerimize motive etmek için alkışlarıyla destekleyip festivale renk kattılar. Öğrencilerimiz Folklor oyunlarıyla etkinliğimize katkı sağladılar.

Festivalin hazırlık ve organizasyon sürecinde velilerimiz, öğretmenlerimiz ve öğrencilerimiz iş birliği içindi çalışarak güzel Türkiye’mizin kültürünü hatırlama, kendi memleketlerinin dışındaki bölgeleri keşfetme fırsatı sundular. Farklı kültürlerin kaynaşmasını, iletişimin güçlenmesini ve unutulmaya yüz tutmuş değerlerimizin canlanmasını sağladılar. İstanbul’da doğmuş ve büyümüş olan çocuklarımızın kendi memleketleri hakkında daha bilinçlenmelerini sağlama fırsatı sunan festival, ülkemizdeki diğer coğrafyalar hakkında farkındalıklar da kazandırdı.

“Bir Başkadır Benim Memleketim” festivali için birbirinden eşsiz lezzetleri ve kostümleriyle katılım sağlayan tüm veli ve öğrencilerimize teşekkür ederiz.

BİZE
ULAŞIN