YENİDOĞU OKULLARI > HABERLER-DUYURULAR > 0-3 Yaş Anne-Çocuk Oyun Grubu 2019-2020 Dönemi

HABERLER - DUYURULAR

0-3 Yaş Anne-Çocuk Oyun Grubu 2019-2020 Dönemi

10 Aralık 2019

Çocuklarımızın sosyal, duygusal ve bilişsel becerilerini destekleyen, annelere çocuklarının gelişim dönemleri ile ilgili bilgilerini paylaşma imkânı sağlayan, doğum sonrası süreçlerde ve anne çocuk bağının güçlenmesinde annelere destek olan “Anne, Benimle Oynar mısın?” oyun grubu oturumları 2019-2020 eğitim öğretim yılında da devam ediyor.

“Anne, Benimle Oynar mısın?” Oyun Grubunun Özelliği
Oyun grubunun en önemli özelliği, 0-3 yaş arası çocukların anneleriyle bir arada olmalarının sağladığı güven ile sosyalleşme, yeni deneyimler edinme ve öğrenme fırsatı bulmalarının yanı sıra annelerin de çocuklarının gelişim süreçleri ile ilgili bilgi sahibi olmalarıdır. 

Oyun Grubunda Amacımız
Her yıl yapılan “en iyi buğday” yarışmasını yine aynı çiftçi kazanmıştı. Çiftçiye bu işin sırrı sorulduğunda:
“Benim sırrım, kendi buğday tohumlarımı komşularımla paylaşmamda yatıyor.” cevabını verdi.
Dinleyenler, şaşırıp tekrar sordular: “Elinizdeki kaliteli tohumları rakiplerinizle mi paylaşıyorsunuz? Nasıl olur?”
Çiftçi, gayet rahat ve kendinden emin bir şekilde, “Neden olmasın? Ama şaşırıyorsunuz çünkü gözden kaçırdığınız çok önemli bir şey var: Rüzgâr olgunlaşmakta olan buğdaydan poleni alır ve tarladan tarlaya taşır. Bu nedenle, komşularımın zayıf buğday yetiştirmesi demek, benim ürünümün kalitesinin de düşmesi demektir. Eğer en iyi buğdayı yetiştirmek istiyorsam, komşularımın da olabildiğince iyi buğdaylar yetiştirmesine yardımcı olmam gerekmez mi sizce de?” dedi.

Çiftçinin hikâyesinden ilham alarak bizler de oyun grubu çalışması ile birikim ve tecrübemizi paylaşmayı, anneler arası paylaşım kültürünü yaygınlaştırmayı ve annelere çocukları ile keyifli zamanlar geçirecekleri ortamlar oluşturmayı hedeflemekteyiz. Bu çalışmaya katılmak isteyen tüm annelere hizmet sunma amacındayız.

Oyun Grubu Oturumunun Akışı
Oyun grubu 20 hafta boyunca haftada bir gün şeklinde düzenlenir ve yaklaşık 2 saat sürer. Her hafta belirlenen gün ve saatte yapılır. 

Oturum boyunca anneler ve çocuklar beraber etkileşime girecekleri şarkılar söylerler, çeşitli etkinlikler yaparlar ve oyun oynarlar. Aynı zamanda, belirlenen konular üzerinde diğer anneler ve uzman psikolojik danışmanla konuşarak deneyimlerini ve sorularını paylaşırlar. 

Konular ve Kazanımları

Bütün oturumlarımız Uzman Psikolojik Danışman eşliğinde ilerleyecektir. Uzmanımız kimdir?

Uzman Psikolojik Danışman Elif ÖZEN

Merhaba,
Ben Uzman Psikolojik Danışman Elif Özen. Boğaziçi Üniversitesi Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Bölümü’nde lisans ve yüksek lisans eğitimlerimi tamamladım. Lisans eğitimi sonrasında çeşitli anaokullarında ve okullarda psikolojik danışman olarak çalışmalarda bulundum. 2019 yılında Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi’nde yarı zamanlı öğretim görevlisi olarak çalıştım. Psikolojik Testler, Bilişsel Varoluş Terapisi, Floortime, Duyu Bütünleme Terapisinin Nörobiyolojik Temelleri, Bilişsel Beceri Müdahale Programı, Cognitive Assessment System (CAS), Bilişsel Davranışçı Oyun Terapisi ve Çocuk Merkezli Oyun Terapisi eğitimlerini aldım. Halen özel bir danışmanlık merkezinde çocuklara ve ailelerine yönelik çalışmalarıma devam ediyorum.
İlgi alanlarım ise çocuklarda sosyal beceriler, duygusal problemler ve duygu düzenleme, farklı gelişen çocuklar, bilişsel beceriler ve yönetici işlevler.

BİZE
ULAŞIN