BAŞAKŞEHİR KAMPÜSÜ > HABERLER-DUYURULAR > ESKİ ŞARKIMIZ

HABERLER - DUYURULAR

ESKİ ŞARKIMIZ

17 Ekim 2018

5. Sınıf kız  öğrencilerimiz, yaşadıkları şehri tanıyıp hissetmeleri ve derste öğrendikleri bilgileri kalıcı hale getirmeleri amacıyla Arkeoloji Müzesi Çinili Köşk Bahçe ve Sultan Ahmet Cami’sini ziyaret ettiler.

Öğrencilerimiz, gezilerinin ilk durağı olan Arkeoloji Müzesi Eski Şark Eserleri Bölümünde adeta zamanda yolculuk yaptılar. Uzun süre okul olarak kullanılan ve dönemin Arkeoloji Müzesi Müdürü Halil Edhem Bey tarafından Yakın Doğu ülkeleri eserlerinin sergilenmesi amacı ile müze haline getirilen bu bölüm, öğrencilerimiz tarafından oldukça ilgi gördü. Buram buram tarih kokan bölümde Anadolu ve Mezopotamya Uygarlıklarının eserleri olan çanak, tabak, levha, tablet, çivi yazısı ve lahit adı verilen eserlerle hayranlıklarını gizleyemeyen öğrencilerimiz; Hitiler, Urartular, Babiller ve Friglere ait levhalar ve kabartmalar karşısında ise beğenilerini dile getirdiler.

Türk Mimarisine Damga Vuran Eser: Çinili Köşk

Öğrencilerimiz, kısa bir mola ve dinlenmenin ardından ikinci istasyon olan Çinili Köşke geçiş yaptılar. Selçuklu etkisinde yapılmış Osmanlı sivil mimarisinin İstanbul’da bulunan  tek örneği olan Çinili Köşkü gezen öğrencilerimiz, dönemin eserlerini yakından gördüler. Fatih Sultan Mehmet tarafından yaptırılan bu köşkteki enfes çinileri ve bir Osmanlı aydını olan Osman Hamdi Bey’in tablosunu incelediler.

6 Minareli Şahaser: Sultanahmet Cami

Öğrenciler eşsiz bir yapı olan Sultanahmet Camisini gezerek öğle namazını bu camide kıldılar. İstanbul’un simgelerinden biri olan  Sultan Ahmet Caminin bölümlerini; mihrap, vaaz kürsüsü kubbe, şerefe, minare, şadırvan hakkında Din Kültürü öğretmenlerinden detaylı bilgi alma fırsatı buldular.

Dolu dolu bir gün geçiren öğrencilerimiz, şahit oldukları birçok deneyimden sonra okulun yolunu tuttular.

BİZE
ULAŞIN