BAHÇEŞEHİR KAMPÜSÜ > HABERLER-DUYURULAR > CUMHURİYET’İN 95. YILDÖNÜMÜ

HABERLER - DUYURULAR

CUMHURİYET’İN 95. YILDÖNÜMÜ

29 Ekim 2018

Öğrencilerimiz Cumhuriyet’in ilanının 95. Yılını o gün yaşananları anarak ve günün önemini hatırlayarak milli değerlerimizin ışığında coşkuyla kutladılar.

Konferans salonumuzda organize edilen program; bizlere bu toprakları vatan kılan, M.Kemal Atatürk ve silah arkadaşları ile aziz şehitlerimiz, gazilerimiz için saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı. Tarih öğretmenimizin ülkemizde Cumhuriyet’in ilanına kadar gelen sürece yönelik yaptığı konuşma ile devam etti. Öğretmenimiz konuşmasında; “Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşuna giden yolun başlangıcında; milletimizin “Kayıtsız şartsız, bağımsız yeni bir Türk Devleti” kurmak üzere Atatürk'ün “Ya istiklal ya ölüm” ilkesi ile başlattığı Milli Mücadele ve Kurtuluş Savaşı’mız yer almaktadır. Bu süreç içerisinde Erzurum ve Sivas Kongrelerini takiben 23 Nisan 1920 yılında milli iradeye dayanan Türkiye Büyük Millet Meclisi açılmış ve bütün dünyaya karşı yayınladığı beyanname ile “Egemenliğin kayıtsız şartsız Türk milletine ait olduğunu” ve Büyük Millet Meclisi’nin üzerinde hiçbir makam bulunmadığını ilan etmişti. 29 Ekim 1923 günü yapılan Anayasa değişikliği ile bu husus da yerine getirildi ve bu yıl 95. Yıl dönümünü kutladığımız Cumhuriyet ilan edildi.” sözlerine yer verdi. Öğretmenlerinin yaptığı konuşmadan oldukça etkilenen öğrencilerimiz, milli şuur ile düşman propagandasına karşı koymanın ve ülke potansiyelimizin en nadide varlığı olduklarını idrak ettiler.

Cumhuriyet’i Korumak Kollamak ve Yaşatmak Her Yurttaşın Görevidir

Ülkemizde demokrasinin ve halkın özgür iradesinin üstünde hiçbir güç olmadığını, seçme ve seçilmenin ne denli önemli bir unsur olduğunun değinildiği program Sosyal Bilgiler öğretmenimizin yaptığı konuşma ile devam etti. Öğretmenimiz konuşmasında; “Bizler yönetici, öğretmen, memur her kesimden görevliler olarak tarihi bir görev ve vebal altındayız. Vatana, devlete ve millete yararlı gençler yetiştirilmek üzere bize emanet edilen evlatlarımızı yıkıcı tehdit ve unsurlardan haberdar ederek onları bilgi sahibi kılmalı ve uyarmalıyız. Ellerimize verilen bu nadide varlığa yalnızca salt bilimsel teori ve literatür bilgileri vermek yeterli değildir ve olamaz da. Bu tarihi vebal bugün eğitim ve öğretim hizmetlerini yürüten görevli idarecilere, yarın ise mezun ettiğimiz öğrencilere ait olacaktır.” sözlerine değindi. Tarihi bir seminer kıvamında geçen programa öğrencilerimiz yoğun ilgi gösterdiler.

Öğrencilerimiz yaşanılan tarih sahnesinde kendilerine düşen görevi 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı programı ile anlamış oldular.

BİZE
ULAŞIN